Објавено на:

(Видео) Ќе влезат пред нас: УКРАИНА И МОЛДAВИЈА добија препорака за статус на КАНДИДАТ за ЕУ!

t

Европската комисија денеска препорача Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус
„Украина ќе мора да ги реформира и да ги исполни сите правила за да влезе во ЕУ. Украинците се подготвени да умрат за европската перспектива. Ние сакаме да го живееме европскиот сон со нас“, напиша претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен на Твитер, додавајќи :

„Исто така, препорачуваме Молдавија да добие кандидатски статус, под услов земјата да спроведе реформи. Молдавија е на вистинскиот прореформски, антикорупциски и европски пат. Има уште долг пат да се оди. Но, ние веруваме дека има потенцијал да ги исполнуваат критериумите“.

Извршното тело на ЕУ во петокот ја одобри кандидатурата, со услови кои двете земји ќе треба да ги исполнат во иднина во однос на владеењето на правото, правдата и борбата против корупцијата, според изборите.

Комисијата препорача и Грузија да добие кандидатски статус, но само по исполнување на одредени услови.

Урсула фон дер Лајен изјави дека се во случајот со Украина „ќе оди според книгата“ и дека нема да има кратенка за Киев.

„Украина ќе мора да ги реформира и да ги исполни сите правила за да може да влезе во ЕУ“, рече Лајенова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маските се враќаат во Македонија, комисијата за…

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок…

Блинкен се пожали: Русија секојдневно врши воени…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја…

Беџети: Груевски може да се врати кога…

Груевски може кога сака да се врати,…

Белата куќа му порача на Киев: „Сè…

САД им дадоа на Украинците се што…

Ковачевски-Ескобар: Потребна е уште една државничка одлука…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…