Објавено на:

Ќе ескалира ли конфликтот во Украина? – Украинските сили користат забранета муниција, тврди руското министерство за одбрана

t

„Украинската армија, очајна да ја спречи офанзивата на руските војници, започна со масовна употреба на муниција исполнета со фосфор во предградијата на Киев во близина на аеродромот Гостомељ“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Министерството посочи дека украинските сили користат гранати од 122 мм за хаубици Д-30 и ракети од советско производство за системите БМ-21 „Град“, и покрај тоа што оваа муниција е забранета со третиот протокол од Конвенцијата на ОН за нехумани оружја.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…