Објавено на:

(Видео) Ќе посегне ли Путин по нуклеарното оружје? “Авионот на судниот ден” забележан над Москва

t

Специјалниот авион на Владимир Путин, наречен „Авион на судниот ден“, кој му овозможува да продолжи да владее со Русија дури и во случај на нуклеарна војна, е виден како лета низ Москва во последните денови.

На видеото се гледа како Иљушин Ил-80 поминува ниско над периферијата на градот, откако се појавија сомневањата дека Русија можеби посегнала кон нуклеарно оружје поради конфликтот во Украина, пишува Дејли Мејл.

Сепак, руските власти објаснуваат дека авионот ќе учествува на годишната парада на Денот на победата на Црвениот плоштад на 9 мај и дека деновиве вклучен во пробите за манифестацијата.

Огромното летало од советската ера – кое нема прозорци освен во пилотската кабина и е познато и како „Летечкиот Кремљ“  не е видено на прославите на Денот на победата од 2010 година.

Неговото повторно појавување можеби е знак дека Путин сака да испрати предупредувачка порака до Западот, коментираат западните медиуми.

Во рамките на демонстрацијата на руската нуклеарна подготвеност, стратешките носачи на ракети Ту-95МС и Ту-160 „Белиот лебед“ ќе бидат дел од изложбата. Ќе бидат прикажани и петтата генерација ловци Су-57 и бомбардери со долг дострел Ту-22М3, според најавите од Москва

Руското Министерство за одбрана потврди дека осум Ми-29СМТ ќе летаат во форма на буквата „З“ како поддршка на руските војници кои учествуваат во „специјалната воена операција“ во Украина, како што Кремљ ја нарекува де факто војната во соседната земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

(Фото) Американците се аматери: изгубиле авион, ние…

Статус на Божидар Божиновски: “Америка загуби авион…

САД посредувал за договор помеѓу ММФ и…

Вашингтон беше лут на претходната влада на…

САД: Исчезна „невидлив“ авион, армијата ги моли…

Американски борбен авион Ф-35 исчезна во Јужна…

СРБИЈА СЕ ВООРУЖУВА! Ова суштински ја менува…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека…