(Видео) Џафери до Апасиев: Ооо, Кастро го буткале колите

t

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев, денеска обвини дека претседателот на Собранието, Талат Џафери, го злоупотребува процедуралното обраќање.

– По кој пат го пуштате координаторот на СДСМ во процедурална расправа? Еве 17 часот е, а сѐ уште нема мнозинство. Сите ве чекаме од 15 часот. Срамота е ова да го правите – рече Апасиев на собраниската седница на која се разгледуваат предлозите на Владата за измени на законите за акцизи и за ДДВ.


Џафери му се обрати на Апасиев и го нарече „Кастро“.

– Сите ние сме Собрание. Имаме одговорност пред граѓаните. Нашите гласачи ќе проценат кој како им мисли добро. Ова е сериозна ситуација. Не е до мене што нема пратеници. Некој заглавил, се возел со зимски гуми на снегот во Маврово, па некој требало да го турка. Кастро извини, за мене ова не е смешно. Работата е сериозна. Одиме во скратена постапка – му се обрати Џафери на пратеникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Генерал Мили: Зголемена е опасноста од конфликт…

Генералот Марк Мили, претседател на Здружениот комитет…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

СЕ ПОЈАВИ СНИМКА: Девојка тепа и брка…

Синоќа пред ресторан во урбаната белградска населба…