(Видео) 12-годишниот Ајдин од Босна со изведбата на песната ,,Јано Мори” ги стопли срцата на сите Македонци

t

Изведбата на традиционалната Македонска песна ,,Јано Мори” од грлото на малиот Ајдин Османовиќ од Босна под водство на неговиот професор по музичко, Јасмин Брашниќ, ги стопли срцата на сите Македонци ширум светот.

Објавата на професорот Јасмин на социјалните мрежи во кое Ајдин ја пее ,,Јано МориЌ има веќе милион прегледи и голем број коментари за поддршка.

Стапивме во контакт со професорот Јасмин, кој заедно со малиот Ајдин ни раскажаа како Македонската музика се најде на часот по музичко во Сребреник, Босна.

Ајдин иако се уште не бил во Македонија, многу ја почитува и сака Македонската култура и музика а посакува набрзо и да ја посети нашата земја.

Двајцата се благодарни за целата поддршка која ја добиваат и порачаа дека Македонската музика и понатаму ќе се наоѓа на нивните часови, а професорот Брашниќ е убеден дека малиот Ајдин ќе има светла иднина.

Веќе вечерва на профилот на професорот Јасмин ќе објават нов видео запис и песната Зајди Зајди во изведба на Ајдин.

https://www.facebook.com/watch/?v=634506921832808

Извор:  sitel

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Спречен голем криминал”: Косовската полиција заплени 3,5…

Косовската полиција синоќа спречи шверц на над…

Хорор во градинка во Шуто Оризари: Бебе…

11 месечно бебе наместо да се адаптира…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…

Српски пратеник: Време е да го преиспитаме…

Пред се, потребно е редефинирање на односите…

ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ: Пожарот во Хром бил подметнат…

По извршена обдукција на 35-годишниот маж кој…