Објавено на:

(Видео) 13.000 полицајци ќе го замолчуваат францускиот народ по наредба на Макрон

t

Во Франција започна уште еден ден протести. До почетокот на денот беше блокиран аеродромот во Бијариц, блокирани се патиштата кон Гар де Лион во Париз, а немирите продолжија низ целата земја.

Најавени се досега „невидени безбедносни мерки“. Најавена е мобилизација на 13.000 полицајци и жандарми. Од нив 5,5 илјади луѓе во Париз.

Протестите започнаа поради пензиската реформа на претседателот Емануел Макрон која предвидува зголемување на старосната граница за одење во пензија. На протестите покрај повозрасните се приклучија и огромен број ученици и студенти, како и работоспособно население.

Мкарон сепак најави дека нема да се откаже од мерката и покрај секојдневните прокести.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Францускиот амбасадор во Нигер го држат како…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Мароко ја одбива хуманитарната помош од ОН,…

Понудите за хуманитарна помош за Мароко станаа…

Милановиќ: Европа на Макрон со повеќе брзини…

Ако ЕУ продолжи да инсистира да бидат…

Највисокиот суд во Франција ја одобри забраната…

Највисокиот суд во Франција го одобри неодамнешното…