Објавено на:

(Видео) 14 украински војници се предадоа на сепаратистите од Добнас

t

Видеото покажува 14 војници на вооружените сили на Украина кои им се предале на трупите на ДНР, известува воениот коментатор Семјон Пег од фронтот во Украина.

Според него, меѓу затворениците има и една жена и еден ранет кој добил лекарска помош.


Во нападот на Вооружените сили на Русија онеспособени се 74 копнени објекти на вооружените сили на Украина, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.
Како што е наведено, оневозможени се 11 аеродроми на воздухопловните сили на Украина, три командни пунктови, базата на морнарицата на Украина, како и 18 радарски станици на системите за воздушна одбрана С-300 и „Бук М-1“.

Нагласено е дека руската армија не ги таргетира украинските градови или општествените објекти во воените гарнизони за да избегне загуби меѓу украинските војници и нивните семејства. Соопштено е и дека за време на специјалната операција биле соборени четири украински беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ-2“, како и еден борбен хеликоптер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шведска испраќа дипломати во Анкара: Ќе се…

Шведска ќе испрати дипломати во Турција за…

Министерство за одбрана на Русија: Соборивме три…

Руската армија во текот на ноќта собори…

На 5 јуни поглаварот Стефан ќе сослужува…

На празникот Св. Тројца на 5 јуни…

Борел: Не сме сигурни дека денеска ќе…

Министрите за надворешни работи на Европската унија…

Нов шок за НАТО: Влезот на Финска…

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу…