Објавено на:

(Видео) 18 повредени и најмалку 5 загинати во гранатирањето на Одеса – починало тримесечно бебе

t

Русија изврши ракетен напад врз јужниот пристанишен град Одеса, изјави шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

– Меѓу загинатите има и тримесечно бебе, објави на Телеграм Андриј Јермак. Повредени се 18 лица, додаде тој.

Украинските власти, исто така, соопштија дека ракетите погодиле воен објект и две станбени згради во градот.

На фотографиите се гледа дека ракетата паднала среде повеќекатна станбена зграда во која останала огромна дупка.

„Единствената цел на руските ракетни напади врз Одеса е терор“, оцени украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. „Русија мора да биде означена како држава која спонзорира тероризам и соодветно да се третира. Без бизнис, без контакти, без културни проекти. Потребен ни е ѕид меѓу цивилизацијата и варварите кои со проектили гаѓаат мирни градови“, напиша на Твитер украинскиот министер.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија: Десетмина загинати, меѓу кои и четири…

Десет луѓе, од кои четири деца денеска…

Драма над Лас Вегас: Се судрија два…

Четири лица загинаа откако два авиона денеска…

Ќе биде пеколно лето: Пушилин најави ослободување…

Резултатот од специјалната воена операција во Украина…

(Фото) Морничаво: Русите направиле масакар – Стотици…

Украинските власти, вклучувајќи го и претседателот Володимир…

Украина ја снемува парче по парче: Ослободувањето…

Кирил Стремусов, заменик началникот на воено-граѓанската управа…