Објавено на:

(Видео) Aрсовска: Ќе сториме се во наша надлежност, нема да дозволиме да се уништува Аквадуктот во Скопје

t

Градот Скопје заедно со останатите надлежни институции ќе се погрижи соодветно да се уреди околината на Аквадуктот, вели градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во новата епизода на “Наше Скопје”.

– Повторно поделени надлежности, но мислам дека во најголем дел на конзерваторскиот центар, центарот за заштита на културно наследство имаат надлежност и треба да се повнимава затоа што ова е еден од спомениците кои се национално богатство.

Тоа е дел од нашата историја, треба да го зачуваме.

Има некоја одлука од минатата година кадешто со одлука на Влада било донесено решение да се овозможи Градот Скопје да го обезбеди тој дел таму и мислам дека треба да се потрудиме се што е во наша можност да се заштити и да им се понуди на граѓаните да се запознаат со тој поменик преку најразлични содржини.

Ние отпочнавме во соработка со останатите надлежни институции да се погрижиме во делот на неговото непосредно опкружување да биде соодветно уредено. Сега не треба да се дозволи нашето богатство да биде руинирано, а тоа требало да се направи и порани, вели Арсовска.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=565633165139631&notif_id=1654455765404816&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјанец ја истепал сопругата

Полицијата приведе 64-годишен скопјанец поради напад врз…

(Видео) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНИЈО! СКОПЈЕ Е ЕВРОПСКА…

Градот Скопје стана Европска престолнина на културата…

ЈСП: Бруцошите имаат право на бесплатен превоз

Во пресрет на почеток на академската 2023/2024…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…

Крлежи носители на Конго-кримска хеморагична треска пронајдени…

Во скопскиот регион се откриени крлежи кои…