Објавено на:

(Видео) Boзнемирувачко: Фудбалер во Катар доби cpцев yдap среде натпревар

t

Фудбалер од Катар колабираше на теренот за време на натпревар во саботата како последица на срцев удар, објави Спортскиот клуб Ал-Вакрах.

Вознемирувачко видео од натпреварот на клубот Ал Вакра против Ал Рајан го покажува играчот Отман Кулибали како колабира и се паѓа на теренот на стадионот Ал-Гарафа.


Лигата на ѕвездите на Катар (QSL) издаде соопштение во кое се вели дека Кулибали доживеал срцев удар и дека добива медицинска помош.

„За време на натпреварот од сезоната 2021-2022 QNB Stars Лигата помеѓу Ал Рајан и Ал Вакрах на стадионот Ал Гарафа во саботата, играчот на Ал Вакрах, Усман Кулибали, доживеа срцев удар за кој беше потребна интервенција на медицинскиот персонал и персоналот на брзата помош присутни на теренот. Може да се забележи дека играчот моментално ја добива потребната медицинска нега и грижа“, изјави QSL.

„Лигата на ѕвездите на Катар му посакува брзо закрепнување на играчот и би сакале да му се заблагодариме на медицинскиот персонал на двата тима, болничарите и лекарите за нивните големи напори за време на вакви настани“.

Натпреварот во меѓувреме е прекинат и ќе продолжи подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кризата во Украина дополнително го збогатува Катар:…

Кризата во Украина уште повеќе ја збогатува…

ЕУ ѝ бара замена на Русија: Преговара…

Европската унија преговара за испораките на гас…

Фудбалер на Манчестер Јунајтед обвинет за силување…

Англискиот фудбалер Мејсон Гринвуд беше испрашуван во…

(Видео) Кола удри репортерка дур известуваше во…

Гледачите на телевизија во Западна Вирџинија се…

(Видео) Boзнемирувачко: Фудбалер во Катар доби cpцев…

Фудбалер од Катар колабираше на теренот за…