(Видео) Cyдири меѓу демонcтpaнтите и полицијата: Повpeдени осум полицајци во протecтите против ковид сертификат во Бугарија

t

Осум бугарски полицајци се повредени во протестите пред Парламентот во Софија организирани од парламентарната партија Преродба против воведување зелен сертификат.

Полицајците како што јави БТА се примени во Воената болница во Софија.


Централниот влез на бугарското Националното собрание во Софија е блокиран одвнатре со маси, откако демонстрантите се обидоа да влезат во зградата.

Лидерот на партијата Преродба, Костадин Костадинов не е на протестот, но во видео обраќање ги повика демонстрантите да влзат во зградта на Парламентот. И пратениците од партијата, кои се внатре во Народното собрание, ги повикуваат обезбедувањето да ги пуштат демонстрантите во парламентот.

Собраниската седница веќе заврши, во зградата се уште има пратеници и новинари, и откажани се комисиските состаноци.

https://t.me/sputniksrbija/8787

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…

Шамар од Радев и Јотова: САД и…

Шефот на бугарската држава Румен Радев рече…

Ковачев провоцира: Бугарија ја сака Македонија во…

По агресијата на Путин против Украина, интеграцијата…

(Фото) Вархеји повторно во Софија: Ги убедува…

Комесарот за добрососедство и проширување на ЕУ…