(Виде) Момче раскажува во солзи: „Тато го оставивме во Киев… Вие не спасивте“

t

Британски Гардијан објави видео во кое се гледа распалкано момче, како раскажува за бегството од Киев.
„Тато го оставивме во Киев.
Тато ќе продава работи и ќе им помага на нашите херои, нашата армија, можеби и ќе се бори.
Пешачиме околу 3 часа, вие не спасивте. Мислев дека ќе пешачиме два/три дена.
Мислев дека цел ден ќе пешачиме, но вие ни помогнавте.“ – Раскажува момчето во солзи.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Руски војници убиваат цивили во Киев?

Си-Ен-Ен објави вознемирувачко видео на кое Руси…

Трудо најави зголeмување на воената помош за…

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска, по ненајавената…

Американската амбасадорка се врати во Киев

Вршителот на должноста амбасадор на САД во…

Гринфилд: Вашингтон ќе продолжи да му дава…

Вашингтон ќе продолжи да обезбедува разузнавачки информации…

Демченко: Киев е подготвен и за сценарио…

Киев ќе биде подготвен доколку вооружените сили…