Објавено на:

Вимблдон го менува начинот на прогласување на имињата на шампионите

t

Организаторите на најстариот Грен слем турнир, на нешто повеќе од еден месец пред почетокот на натпреварувањето во предградијата на Лондон донесоа нова одлука околу начинот на објавување на имињата на шампионите.

Според одлуката, Британците одлучија од оваа година да нема префикси за шампиони и шампионки (господин и г-ѓа), туку имињата на шампионите ќе бидат напишани исклучиво со името и презимето, пишува „Тајмс“.

Како што се наведува, причина за ваквата одлука е модернизацијата. Вимблдон на тој начин ќе го смени правилото кое е на сила од 1884 година.

Исто така, досега беше пракса да се пишуваат иницијали од презимињата на сопрузите меѓу нивните имиња и презимињата на венчаните тенисери, но и тоа е минато.

Така, во случајот на ланскиот шампион, Новак Ѓоковиќ, отсега наместо „господин Новак Ѓоковиќ“ ќе стои само „Новак Ѓоковиќ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет…

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на…

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Тениски атракции во Скопје во јуни и…

ТЕНИСКИ АТРАКЦИИ ВО СКОПЈЕ ВО ЈУНИ И…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…