Објавено на:

Виола фон Крамон: Ужасно сум разочарана од Самитот

t

Пратеничката и известувач на Европскиот парламент за Западен Балкан, Виола фон Крамон Таубадел изјави дека е „ужасно разочарана“ и дека дводневниот самит на ЕУ, кој заврши денеска во Брисел, е „целосен неуспех“.

„Морам да признаам дека сум страшно разочаран… Видете, ги пуштија да отпатуваат во Брисел, шест од нив, и ништо не им дадоа, ништо не направија. Ни Босна не доби кандидатски статус што е уште полошо, С. Македонија и Албанија не добија пристапни преговори, а Косово не доби визна либерализација, што е прашање што се одолговлекува четири години“, рече таа во интервју за Еуроактив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина заработила скоро 20 милиони долари од…

Володимир Кудрики, шеф на украинската Укренерго, изјави…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Расната дискриминација е против вредностите на ЕУ,…

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Естонија ќе предложи на Русите да им…

Естонија ќе предложи да ги блокира Русите…

Ковачевски: Ги започнавме преговорите со чист македонски…

Преговорите за полноправно членство со ЕУ ги…