Објавено на:

Висок украински разузнавач: Орбан сака дел од нашата територија – ќе има последици по Унгарија

t

Будимпешта била однапред информирана за рускиот напад и се надевала дека ќе заземе дел од територијата на Украина за себе, изјави во понеделникот висок функционер на владата во Киев, додавајќи дека ќе има „последици“ за Унгарија. Оваа изјава доаѓа откако унгарскиот премиер Виктор Орбан беше додаден во базата на податоци со списокот на непријателите на украинската држава.

Унгарија „отворено зборува за својата соработка со Русија. Освен тоа, [рускиот претседател Владимир] Путин рано предупреди дека нашата земја ќе биде нападната“, рече Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина (НСДЦ), за време на настап во медиумите во понеделникот. Тој одговори дали Унгарија може да го блокира приемот на Украина во НАТО.

Унгарија „мислеше дека може да земе дел од територијата“, додаде Данилов. „Ова никогаш нема да се случи. Победата дефинитивно ќе биде наша. А за Унгарија, која се однесуваше вака, ќе видиме какви ќе бидат последиците за оваа земја“.

Се претпоставува дека ова беше референца за Задкарпатија – регион во западна Украина со околу 150.000 етнички Унгарци – што беше предмет на спор меѓу Чехословачка, Унгарија и Советскиот Сојуз во текот на 20 век.

Претходно во понеделникот, се појави дека неодамна реизбраниот унгарски премиер бил додаден на Mirotvorets, („Миротворец“) озлогласената онлајн база на податоци што се одржува на црната листа на луѓе кои се сметаат за непријатели на Украина, од кои некои биле убиени откако биле наведени таму. Веб-страницата го означува Орбан „соучесник на руски воени злосторници“ и „антиукраински пропагандист“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитриевски: Не ми пречи Бугарите да бидат…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во…

Недостиг на судска и медиумска независност и…

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството,…

Ванковска: Се родивме во антиколонијална држава, денес…

Професорката на Филозофскиот факултет при УКИМ, Билјана…

(Фото) Има ли некој кој не ја…

Јапонските цреши и липите секогаш се синоним…

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…