Објавено на:

Вистинска зимска идила: Вечерва врне снег без престан во повеќе делови од земјата

t

Во овие моменти дожд и снег врне низ целата држава. Додека на пониските места во земјава имаме дожд, на повисоките е забележано снег. Во овие моменти снег врне на Попова Шапка, додека слична е ситуацијата и на сите повисоки врвови низ Македонија.
Времето утре ќе биде променливо облачно со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено изразен вдолж Повардарието.

Во петок за време на дочекот на Новата година времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во текот на ноќта ќе преовладува ведро време, по одделни котлини со појава на магла.


На првиот ден од Новата година времето ќе биде претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот претежно сончево, на североистокот со умерена облачност.

Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен, а попладне вдолж Повардарието на места засилен ветер од северозападен правец.

Во недела времето ќе биде претпладне по одделни котлини со услови за појава на магла. Преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Попова Шапка 11 степени под нулата…

Најстудено изутринава во државава е на Попова…

(Видео) Експресна реакција на Ѓорѓиевски: Екипите на…

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски,…

Тажна слика од Мариопол: Жителите топат снег…

Во украинскиот град Мариопол, луѓето топат снег…

На Попова Шапка -12 степени и 52…

На Попова Шапка утрово се измерени -12…

Временска прогноза: Во повардараските котлини дожд –…

Уште во текот на ноќните часови имаше…