Владата заседава: Колку ќе изнесува минималната плата?

t

На денешната седница на Економскиот совет на Владата, како што е најавено, треба да биде разгледано она што досега се разговараше во врска со барањето на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) минималната плата да биде 18.000 денари, а останатите плати да се зголемуваат скалесто. Исто така ќе стане збор и за најновиот предлог на Бизнис конфедерацијата изнесен на последниот состанок на Економско-социјалниот совет да се субвенционира дел од зголемувањето на минималната плата.

Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил изрази очекување дека денеска би требало да има решение за покачување на минималната плата. Од ССМ предупредија дека доколку в четврток во парламентот не се изгласа нивното предлог законско решение ќе почнат штрајк, односно блокади на фабрики, економски зони, патишта. На втората средба за минималната плата што се одржа во минатата недела во Владата не беше постигнат договор.

Во Собранието на дневен ред на пленарна седница на 10 февруари по скратена постапка е ставен предлог за измени на Законот за минимална плата поднесен од „Левица“ со кој се бара минималната плата да биде 60 проценти од просечната плата. Досега, поддршка за ваквиот предлог најавија од ДОМ, Демократскиот сојуз и Социјалистичката партија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСЛОБОДЕНИ НАД 5.000 ЗАТВОРЕНИЦИ КОИ СЕ БОРЕА…

Платениците од Вагнер се бореле во Либија,…

СТОЛТЕНБЕРГ ЌЕ ГО ЗАМЕНИ ЖЕНА? Главните кандидати…

Идниот човек на таа позиција мора да…

Киев: Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен…

Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“,…

На денешен ден двајца македонски патриоти од…

Неколку настани се запишани во македонската понова…

Груевски за загубите на ГТЦ: Оддамна не…

Поранешниот премиер Никола Груевски со нов статус…