Објавено на:

Владата на Италија ја запленува јахтата на Путин?

t

Елегантната Шехерезада со шест палуби е на поправка во италијанското пристаниште Марина ди Карара од септември, но неодамнешните активности на пристаништето сугерираат дека екипажот можеби се подготвува да излезе на море.

Италијанското Министерство за финансии во соопштение наведе дека истрагите покажуваат дека сопственикот на бродот имал врски со „истакнати елементи на руската влада“ и со луѓе кои се цел на санкциите на Европската унија.

Поранешен член на екипажот за Тајмс изјавил дека додека работел на Шехерезада, се зборувало дека Путин е сопственик на јахтата. Американските власти во март рекоа дека суперјахтата може да му припадне на рускиот претседател, според друг извештај на Тајмс. Шехерезада има две платформи за слетување на хеликоптери и може да прими до 18 гости и 40 членови на екипажот.

Министерството за финансии не го наведе името на сопственикот, но соопшти дека побарало од Европската Унија тоа лице да се додаде на списокот со санкции и нареди јахтата да биде запленета до конечната одлука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…

Шаќири верува дека во текот на првото…

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири…

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО: Македонката била нападната, па…

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за…

(Видео) ДАЛИ ТРАМП ЌЕ ДОНЕСЕ МИР ВО…

Поранешниот претседател Доналд Трамп во средата предложи…