Објавено на:

Владата на Италија ја запленува јахтата на Путин?

t

Елегантната Шехерезада со шест палуби е на поправка во италијанското пристаниште Марина ди Карара од септември, но неодамнешните активности на пристаништето сугерираат дека екипажот можеби се подготвува да излезе на море.

Италијанското Министерство за финансии во соопштение наведе дека истрагите покажуваат дека сопственикот на бродот имал врски со „истакнати елементи на руската влада“ и со луѓе кои се цел на санкциите на Европската унија.

Поранешен член на екипажот за Тајмс изјавил дека додека работел на Шехерезада, се зборувало дека Путин е сопственик на јахтата. Американските власти во март рекоа дека суперјахтата може да му припадне на рускиот претседател, според друг извештај на Тајмс. Шехерезада има две платформи за слетување на хеликоптери и може да прими до 18 гости и 40 членови на екипажот.

Министерството за финансии не го наведе името на сопственикот, но соопшти дека побарало од Европската Унија тоа лице да се додаде на списокот со санкции и нареди јахтата да биде запленета до конечната одлука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…

Конечно нешто нормално: Се подготвува нов Закон…

Законот за македонски јазик е веќе готов,…

Добро утро со Инфомакс: Не можете вие…

На денешен ден во 2018 година во…

Денеска се празнува Светиот Апостол Филип

Еден од дванаесетте апостоли. Роден е во…

Метео: Студено со врнежи од дожд и…

Времето ќе биде претежно облачно и студено…