Владата одлучи: Прекинато реемитувањето на “Раша Тудеј” во Македонија

t

Македонски Телеком го прекина реемитувањето на рускиот канал „Раша Тудеј“ (РТ) во земјава.

-Ве известуваме дека согласно Одлуката на Владата и истата рефлектирана преку Одлука на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, реемитувањето на овој канал не е повеќе дозволено, пишува во известувањето од Македонски телеком доколку на вашиот телевизор го одберете каналот РТ.

Владата неодамна излезе со препорака за прекин на реемитувањето на „каналите во кои како основач се јавува Руската Федерација или приватни, физички или правни лица со потекло од Руската Федерација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски војници ќе учествуваат во мисии во…

Владата на Република Македонија на денешната седница…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Борисов ќе се мачи да создаде влада…

Изборите покажаа дека народот никому не му…

Грдото лице на Балканскиот мегаетникум: 250 години…

Грдото лице на Балканскиот мегаетникум 250 години…

ФРОНТЕКС ќе ги засили македонските граници: Средба…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…