Владата смирува: Македонија не се снабдува со гас од гасоводот од Украина

t

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, пред малку на новинарско прашање за исклучувањето на гасот за Европа од страна на украинските власти рече дека нема причина за загриженост во нашата држава. „Северна Македонија не се снабдува со гас од гасоводот од Украина. Количините гас потребни за нашата држава се обезбедени. Нема простор за грижа од недостиг на гас“, рече Арсовски.

Украина соопшти дека ќе го прекине текот на гас низ транзитна точка за која се вели дека испорачува речиси третина од горивото што доаѓа од Русија низ Украина до Европа. Украинците ја обвинија Русија за потегот и најавија дека ќе го пренасочат гасот од друго место.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Тинејџерка нападната и ограбена на мостот во…

На 24.06.2022 во 07:50 часот во Полициска…

Скопјанец ја натепал мајка си

На 25.06.2022 во 01.00 часот на подрачје…

Изгоре викендица во Катланово

На 24.06.2022 во 13.00 часот во Полициско…

Нехамер гледа напредок во спорот меѓу Македонија…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…