Објавено на:

Влада “мало сутра”: Шест дена пред изборите, анкетите во Бугарија најавуваат нова криза во земјата

t

Шест дена пред претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија, истражувањето на агенцијата „Маркет линкови“ и дава предност од 1,4 отсто на коалицијата „Продолжување на промените-Демократска Бугарија“ пред ГЕРБ-СДС во изборните ставови. Анкетата беше финансирана и спроведена заеднички од агенцијата и БТВ и беше спроведена меѓу 1.014 лица над 18 години во земјава во периодот од 21 до 27 март со помош на методите на директно лично интервју и онлајн анкета.

Ова е прва студија која не и дава шанса на партијата „Бугарски подем“ на Стефан Јанев да влезе во следното Народно собрание. БСП се обликува да биде петта политичка сила на гласањето – последната партија што ја прескокна бариерата за да влезе во Националното собрание. Таа добива поддршка од 7,3 отсто од анкетираните.

Инаку, податоците покажуваат дека 23,7% од гласачите ја поддржуваат ПП-ДБ. ГЕРБ-СДС се втори со резултат од 22,3 отсто од гласачите. Пратенички места во 49-то Народно собрание, според анкетата, најдоа и ДПС со 13,6 отсто, како и „Вазраждане“ со 11,4 отсто. Коалицијата „Левица“ доби поддршка од 3,2 отсто, ИТН – 2,3 отсто, а „Бугарски подем“ – 2,1%.

За БТВ, социологот Добромир Живков рече дека овој пат се очекува поголема излезност на гласачите во однос на последните неколку гласови. Од резултатите на „Маркет линкови“ произлегува дека 54 отсто се изјасниле дека дефинитивно ќе гласаат. Може да се очекува дека на гласање ќе излезат меѓу 42-45 отсто од граѓаните со право на глас.

Сепак, победникот на изборите зависи од оние кои се уште не одлучиле за кого ќе гласаат, посочи социологот. Според него, ГЕРБ нема да зема гласови од оваа група избирачи, бидејќи нивниот електорат е мобилизиран од почетокот на изборите. Живков прогнозира дека ПП-ДБ може да добие повеќе гласови од поколебливите партии, бидејќи имаат т.н. „феномен на мобилизација“ и се очекува да има луѓе кои ќе гласаат против ГЕРБ како форма на протест.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Вучиќ најави дека ќе распише избори до…

„Еве ќе ги објавиме до крајот на…