Владиката Петар: Со Преспанскиот договор добивме грдо и ирационално име

t

Преспанскиот договор е еден договор кој гледано од аспект на нас, добивме грдо и ирационално име. Како ќе говорите за една држава кога во целиот свет постои една држава со Северна, а да нема друга држава со Западна, Источна. Велиме дека постои Северна Кореја и Јужна Кореја. Таму стои Демократска Народна Република Кореја, а Јужна Кореја е всушност Република Кореја. Нема држави, освен можеби некои провинции во САД, кои се делат на северна или јужна, смета владиката Петар.

Митрополитот додава дека нашето признавање на името беше политичко прашање и тоа се докажа.

-Поради Преспанскиот договор сфатија сите браќа од православието и грчкото јазично подрачје и црквите што ги имаат, дека надминат е проблемот со името на државата и дека ние не посегаме во јурисдицикција надвор од територијата на Македонија. Ние всушност и да сакаме да ја шириме јурисдикцијата не можеме поради тоа што во опкружувањето има цркви кои си имаат своја надлежност, додаде владиката Петар во емисијата „Само интервју“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КОНЕЧНО: Се договорија Владата и СОНК

Синдикатот за образование, наука и култура и…

Падна договор власт-опозиција: Трудо останува на власт…

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека…

(Фото+Видео) Се бараше во јама до 70…

Се уште се бара исчезнатиот Петар Џобоски,…

Ни се повторува преспанскиот договор: Добро-соседскиот не…

Јасна порака од Петков или ненамерна грешка…

Мицкоски: Ова не е циркус – Нема…

При денешната посета на општина Ѓорче Петров,…