Власта се изрезили: Минималната плата е 18 илјади, финансии бара писар за 14.909 денари плата

t

Како што најавија од Синдикатот на УПОЗ на 7 и 8 април од 10 до 12 часот се организира предупредувачки штрајк, во сите институции каде што има синдикални организации.

Се надевавме дека Владата ќе има барем малку чувство и ќе направат напори да разговараме и да најдеме начин за решавање на нашите барања, но изгледа дека Владата не е заинтересирана за преговори со нас. Речиси во сите институции, управата и правосудството, на вработените не им се исплаќа минимална плата. Досега над 95 отсто од институциите продолжуваат со исплата на минимална плата под минимална плата. Останатите 5 отсто, дел не знаат што да прават па не ни ја спремаат платата, а оние кои се потрудиле да исплатат минимална плата, направиле катастрофални грешки – рече претседателот на УПОЗ, Трпе Деаноски.


Тој смета дека повторно само вработените во управата и правосудството се единствените кои земаат плата под минималната, што предизвикува незадоволство кај вработените.

Доколку барањата не се остварат, односно доколку не почне да им се исплаќа минимална плата на вработерните повикаа штрајкот да продолжи и наредните денови.

Прашуваат зошто власта самата не си ги почитуваат законите кои ги носи, а како пример истакна дека Министерството за финансии на 23 март објавува оглас за референет – писар, за кој предвидел плата од 14.909 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Генерал Мили: Зголемена е опасноста од конфликт…

Генералот Марк Мили, претседател на Здружениот комитет…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

СЕ ПОЈАВИ СНИМКА: Девојка тепа и брка…

Синоќа пред ресторан во урбаната белградска населба…