Објавено на:

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше како во серијата „Црна свадба“

t

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна свадба“ и трагичниот масакр во Цетиње. Уште поневеројатно е што серијата е базирана на вистински настан. Се чини дека историјата се повторува.

Серијата „Црна свадба“, која се емитуваше и кај нас е снимена врз основа на вистински настан што се случил 2007 година на истокот на Србија.

Настанот кој ги инспирирал сценаристите е масакрот во Јабуковец кај Неготин во 2007 година, кога Никола Радосављевиќ, тврдејќи дека бил маѓепсан од влашката магија, уби девет души од своето село кои ги познавал цел живот, а двајца тешко ранил.

Приказната во серијата започнува во едно гратче во источна Србија каде Митар, кој го игра Славко Шимац, инаку мирен и нежен човек, ненадејно и брутално убива дванаесет свои соседи, а на крајот и себеси за време на преговорите со полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ограничен е влезот на возила во регионот…

Според официјалната мрежа на локалната власт на…

Ковачевски најави забрана за набавка на морски…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на вонредната прес…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…