Објавено на:

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше како во серијата „Црна свадба“

t

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна свадба“ и трагичниот масакр во Цетиње. Уште поневеројатно е што серијата е базирана на вистински настан. Се чини дека историјата се повторува.

Серијата „Црна свадба“, која се емитуваше и кај нас е снимена врз основа на вистински настан што се случил 2007 година на истокот на Србија.

Настанот кој ги инспирирал сценаристите е масакрот во Јабуковец кај Неготин во 2007 година, кога Никола Радосављевиќ, тврдејќи дека бил маѓепсан од влашката магија, уби девет души од своето село кои ги познавал цел живот, а двајца тешко ранил.

Приказната во серијата започнува во едно гратче во источна Србија каде Митар, кој го игра Славко Шимац, инаку мирен и нежен човек, ненадејно и брутално убива дванаесет свои соседи, а на крајот и себеси за време на преговорите со полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…