Објавено на:

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше како во серијата „Црна свадба“

t

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна свадба“ и трагичниот масакр во Цетиње. Уште поневеројатно е што серијата е базирана на вистински настан. Се чини дека историјата се повторува.

Серијата „Црна свадба“, која се емитуваше и кај нас е снимена врз основа на вистински настан што се случил 2007 година на истокот на Србија.

Настанот кој ги инспирирал сценаристите е масакрот во Јабуковец кај Неготин во 2007 година, кога Никола Радосављевиќ, тврдејќи дека бил маѓепсан од влашката магија, уби девет души од своето село кои ги познавал цел живот, а двајца тешко ранил.

Приказната во серијата започнува во едно гратче во источна Србија каде Митар, кој го игра Славко Шимац, инаку мирен и нежен човек, ненадејно и брутално убива дванаесет свои соседи, а на крајот и себеси за време на преговорите со полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Видов недвосмисленост кај членовите на Владата…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета…

Едно лице е приведено: Детали за вчерашната…

Во полициска акциска контрола во угостителски објекти…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…