Објавено на:

Влегол во филм: Монструмот од Цетиње убиваше како во серијата „Црна свадба“

t

Застрашувачка е големата сличност меѓу серијата „Црна свадба“ и трагичниот масакр во Цетиње. Уште поневеројатно е што серијата е базирана на вистински настан. Се чини дека историјата се повторува.

Серијата „Црна свадба“, која се емитуваше и кај нас е снимена врз основа на вистински настан што се случил 2007 година на истокот на Србија.

Настанот кој ги инспирирал сценаристите е масакрот во Јабуковец кај Неготин во 2007 година, кога Никола Радосављевиќ, тврдејќи дека бил маѓепсан од влашката магија, уби девет души од своето село кои ги познавал цел живот, а двајца тешко ранил.

Приказната во серијата започнува во едно гратче во источна Србија каде Митар, кој го игра Славко Шимац, инаку мирен и нежен човек, ненадејно и брутално убива дванаесет свои соседи, а на крајот и себеси за време на преговорите со полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Финишираат преговорите за Алијанса во Владата

Преговорите за влез на Алијанса за Албанците…

Кремљ не сака да изнесува детали за…

Кремљ потврди дека рускиот претседател Владимир Путин…

(Фото) Морничаво: Град во Турција целосно срамнет со…

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според…

Скопјанец фатен како пренесува над половина килограм…

Скопјанец е фатен како пренесува над половина…