Објавено на:

Дали влегувањето на Украина и Грузија во НАТО би значело војнa?

t

Хистеријата во медиумите за намерите на Русија да ја нападне Украина е обид да се оттргне вниманието од барањето што Москва го упати до НАТО, изјави новинарот во „Бугарското национално радио“, Петар Волгин.
„Светот што живееше во времето на апсолутна американска хегемонија повеќе не постои. Сега постои свет во кој земји како Русија и Кина имаат еднакви улоги, а САД не можат да се однесуваат како што се однесуваа на почетокот на 1990-тите“, рече Волгин во интервју за Поглед.
Според него, Москва разбира дека НАТО никогаш нема да се согласи со барањето за повлекување на силите на Алијансата од одредени земји, но ќе постигне нешто друго: НАТО ќе се согласи со барањето да не ги прифати Украина или Грузија во своите редови.
„Нема да можат да ги прифатат, бидејќи тоа навистина би значело војна“, убеден е Волгин.
Тој ја коментираше и ситуацијата во која се најде Бугарија. Тој го привлече вниманието на изјавата на премиерот Кирил Петков, кој рече дека Бугарија го направила својот избор во 2004 година кога станала членка на НАТО.
Според Волгин, тоа би било точно доколку се одржи референдум и мнозинството граѓани рекле дека сакаат да се приклучат на НАТО, но Бугарија не направила таков избор.
Тој посочи дека земјата влезе во Алијансата, бидејќи тоа беше услов за влез во ЕУ, а во тоа време немаше закана од воен конфликт. Меѓутоа, како што вели, поради реалната можност за борба против многу развиена воена земја денес, се повеќе Бугари се прашуваат дали членството во воениот блок било вистинскиот избор на цивилизацијата.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…

На Украина им се брза: Зеленски бара…

Украина прифатила дека членството во НАТО повеќе…

Унгарија смета дека брз прекин на огнот…

Унгарија повика на итни мировни преговори за…