ВМРО-ДПМНЕ: Асани и АУОИ не само што не смеат да го продолжат раскрчмувањето на имотот на АД Славија, туку треба да има оставка и одговорност

t

Власта беше фатена жива во криминал во аферата раскрчмување на имотот на АД Славија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Власта се обиде шверцерски неколку дена пред празниците да го продаде имотот на АД Славија по цена од само 200 илјади евра, а реалната вредност е над 20 милиони евра. Ова, власта на Заев сакаше да го изведе во стил својствен за криминалната приватизација од деведесетите, кога се обезвреднуваше имотот на компаниите за да може да биде купен од лица и фирми блиски до СДСМ. Така беше и овој случај. Имотот на АД Славија власта на Заев сакаше да го продаде по вредност 100 пати помала од реалната, за на тој имот потоа фирми блиски до Заев и СДСМ да градат станови.


Овој криминал не смее да се случи. Фатон Асани, директорот на Агенцијата за управување со одземен имот (АУОИ), не само што не смее да го продолжи овој криминален процес за раскрчмување на имотот на АД СЛАВИЈА, туку треба да си поднесе оставка после ваков скандал.

Одговорност за криминогените активности мора да има и за тие кои го нарачаа раскрчмувањето на имотот на АД Славија, но и на оние кои го спроведуваа, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…

Македонија се соочува со негативни демографски трендови

Актуелните демографски трендови во РС Македонија не…

Османи: Претставена е успешната приказна на Македонија…

Руската агресија, исфрлањето на Русија од Организацијата…

Политиката и економската ситуација ги бркаат младите…

Политичката криза и лошата економска состојба се…