Објавено на:

Воената состојба во Украина е продолжена до крајот на август

t

Украинскиот Парламент изгласа продолжување на воената состојба и општа мобилизација за три месеци.

Врховната Рада гласаше за продолжување на воената состојба до 23 август, а општата мобилизација е продолжена за три месеци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно до Врховната Рада на Украина поднесе предлог-закони за продолжување на воената состојба и мобилизацијата, кои истекуваа на 24 мај.

Воената состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, кога започна воената инвазија на Русија против таа земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Закана од Путин: Во 2014 немавме хиперсонично…

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…

Украина бара од Бугарија да ѝ даде…

Украина ја охрабрува Бугарија да ги даде…

Јункер ги подбра колегите од ЕУ: Не…

Украина нема наскоро да биде примена во…