Возачот од нecpеќата кај „Сити Мол“, ја добил возачката дозвола пред една година

t

Сообраќајката вчера кај трговскиот центар „Сити мол“ ја потресе јавноста. Преминувањето на пешачки премин беше кобен за младата 24-годишна девојка од Радовиш која загина. Повреден е уште еден пешак исто од Радовиш кој е во болница. Во нив удри 22 годишен возач на автомобил „Цитроен“. Алсат дојде до информација дека станува збор за возач – почетник.

Според информациите, тој добил возачка дозвола само пред една година, но моќноста на возилото било во рамките на дозволеното за почетник. Од возачот е земен примерок од крв и урина за да се утврди дали бил под дејство на алкохол или дроги. Но, непосредно по несреќата семафорите на раскрсницата кај Сити мол воопшто не работеа, а потоа беше вклучено само жолтото светло.

Од обвинителството не кажуваат дали семафорите работеле и дали некој поминал на црвено светло.

Издадена е наредба за обезбедување на снимките од видео надзорот на местото каде се случи несреќата, наведоа од Обвинителството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ…

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот…