Објавено на:

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно девојче! Што се случува со децата?!

t

Група девојчиња се осомничени дека со часови држеле во заробеништво и мачеле 13-годишно девојче, а ужасното насилство го снимале со телефон. Групата од дури десет девојчиња истурала сок врз главата на жртвата, ја тресела со пепел од цигари и ѝ ја запалила косата. Кога девојчето се обидело да стане, една од насилните врснички му рекла: „Седи тука и моли ме!“.

Случајот доаѓа само една недела по потресната смрт на 12-годишната Луиза, која беше пронајдено мртва, а за убиството се обвинети две нејзини врснички, со кои се познавала. Тие признаа дека го намамиле девојчето во шума и дека дури 32 пати го изболе со нож бидејќи „се скарале“.

На вознемирувачката снимка од последниот инцидент која ја објавија медиумите, се гледа како жртвата плаче и ги моли соученичките да не ја удираат по носот, но тие не престануваат. Предупредуваме дека видеото е вознемирувачко и дека може да предизвика трауми кај дел од читателите.

Германските медиуми пишуваат дека ова се случило на крајот на февруари, но мајката на девојчето дури сега решила да зборува, со цел да ја предупреди јавноста за сѐ поголемиот проблем со насилството меѓу децата. Мајката на жртвата вели дека мачењето било прекинато благодарение на храбрата интервенција на случаен минувач.

„Тој ја препознал опасноста во која е ќерка ми, ја примил кога таа побарала помош од него. Многу сме му благодарни”, вели мајката.

Според обвинителката, како и во случајот со малата Луиза, сторителите на ова дело нема да бидат кривично гонети, бидејќи се на возраст под минималната за кривична одговорност во Германија – 14 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) “Големиот патриот” Милошоски за време на…

"Големиот патриот" Антонио Милошоски во 2001 година…

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Средба Османи-Бербок: Германија е најгласен поддржувач на…

Во рамки на учеството на 78-то Генералното…

Украина одби да прими стари тенкови Леопард…

Како што наведе Дер Шпигел, Киев не…

Бербок: На многу Германци не им е…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок…