Објавено на:

Володимир Зеленски е номиниран за Нобеловата награда за мир

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир.

Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите.

-Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата. Од пркосот на демократски избраниот украински претседател Володимир Зеленски до човек со солзи во очите кој се збогува од своето семејство за да се бори за својата земја, луѓето ширум Украина се креваат да се спротивстават на силите на авторитаризмот. Нашите зборови на сочувство и поддршка тешко можат да ги оправдаат жртвите што ги прават за принципите на човековите права и мирот, се вели во заедничкото писмо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чепреганов, Ахмети, Османли и Јанкуловски добитници на…

Добитници на овогодишните државни награди „11 Октомври“…

Договорот за извоз на жито ја буди…

По потпишувањето на Договорот за извоз на…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…