Објавено на:

„Вол Стрит Журнал“: Овие намирници би можеле драстично да поскапат во 2022 година

t

Се’, од кафе до сенф оваа година би требало да поскапи, пишува „Вол Стрит Журнал“. Многу произведувачи на храна велат дека цените ќе ги зголемат во 2022 годиа, а тоа значи дека луѓето во продавниците ќе плаќаат повеќе за своите намирници.

-Не постои ништо што е имуно на раст на цената, вели Тону Сарсан од компанијата SpartanNash Co. која се занимава со продажба и дистрибуција на прехранбени производи. Додава дека некои млечни производи, лебот и соковите се меѓу намирниците кои ќе поскапат.

Се проценува дека цената на намирниците во првата половина од 2022 година ќе порасне за 5 проценти.

Од познатата компанија Mondelez International, која стои зад многу слатки производите, истакнале дека ќе ги зголемат цените на бисквитите, слатките и останати производи за 6 и 7 проценти.

Од Heinz, пак,велат дека цената на некои нивни производи ќе порасне и до 20%.

„Вол Стрит Журнал“ пишува и дека растот на цените во 2022 година ќе варива меѓу 2 и 20 проценти.

Поскапување ќе има и кај компирот и целеротм виното, пивото и останатите алкохолни пијалаци, особено кај увозните.

Се очекува поскапување и на мајонезот и смрзнатите готови јадења.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Вадеше млеко, пелени, кафе, месо… Вучиќ во…

Претседателот  Александар Вучиќ  им соопшти на граѓаните…

Расте бројот на милионери во светот

Во својот последен годишен извештај, швајцарската банка УБС открива…

“Жените немаат вредност ако го откријат лицето…

Портпаролот на талибанското Министерство за ширење доблест…

ПОРАЗИТЕЛНО: Околу 735 милиони луѓе се соочиле…

Околу 735 милиони луѓе ширум светот се…