Вонредна состојба на Косово

t

Со тоа оваа институција ја поддржа одлуката на Владата за вонредни мерки за ограничување на снабдувањето со енергија, пренесува Коха.

Одлуката што значи дека намалувањето на снабдувањето со енергија станува законска е донесена со 57 гласа пратеници, а 17 воздржани. Никој од присутните во салата не беше против.

Вонредните мерки поради енергетската криза ќе важат најмногу 60 дена, а опфаќаат воведување ограничувања во снабдувањето со енергија на потрошувачите и наметнување посебни обврски за енергетските компании.

Одлуката предвидува формирање на Итна техничка комисија за утврдување и поднесување препораки до министерот за економија. Комисијата има задача да препорача спроведување на мерки за справување со негативните ефекти од економската криза. По препораките, Министерството треба да објави задолжителни рестриктивни мерки.

Собранието може да ги продолжи итните мерки за уште 30 дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

Норвешка заработи 31 милијарда долари поради конфликтот…

Зголемените цени на енергијата поради недостигот на…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…