Вооружен инцидент на границата меѓу Киргистан и Таџикистан

t

На киргистанско-таџикистанската граница утрово имало престрелка помеѓу граничарите на двете земји, соопшти пограничната служба на Киргистан.

Според официјален Бишкек, инцидентот настанал откако киргистанските граничари зазеле позиции во неразграничениот дел и почнале да пукаат кога им било посочено да ги напуштат „борбените позиции“ долж границата.

Според руските медиуми, еден таџикистански граничар загинал, а двајца се повредени.

Во изминатите години чести се судирите долж границата на Киргистан со Таџикистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јандриоски до политичарите: Не пишувајте утешителни статуси…

Политичарите во Македонија побрзаа на Фејсбук да…

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

Борисов за иссвиркувањето на бугарската химна: Соседите…

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…