Објавено на:

Го удирала со лажица по глава: Воспитувачка во детска градинка обвинета за насилство врз дете

t

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство врз дете од член 201-а од Кривичниот законик.

На 01.09.2021 година, обвинетата 48-годишна воспитувачка во детска градинка во Автокоманда извршила физичко насилство спрема дете оставено на грижа и чување во објектот. Додека го делела ручекот за децата во групата, обвинетата со метална супена лажица го удрила детето по главата, нанесувајќи му телесна повреда – нагмечно-расцепна рана на темето.​


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска ќе се утврдуваат платите на вработените…

Во Министерството за труд и социјална политика…

Директорка на штипска градинка исплатила помали плати…

Десетина вработени во детската градинка „Вера Циривири-Трена“…

Каде е Директорот на финансова полиција?

Директорот на финaнсова полиција Арафат Муареми најверојатно…

МТСП ги смирува родителите: Градинките ќе продолжат…

Министерството за труд и социјална политика ја…

(Видео) Најмалку четири цивили, меѓу кои дете…

Четворица цивили, меѓу кои едно дете и…