Објавено на:

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе се борат до последниот Украинец

t

Украинците можат да престанат да умираат утре ако САД седнат на маса со Русија и склучат мир, изјави коосновачот на Пинк Флојд и британска рок легенда Роџер Вотерс во интервју за „РT“.

Вотерс рече дека Западот изгледа решен да се бори „до последниот Украинец“, бидејќи може да се заработи богатство од продажбата на оружје, додека американските елити сакаат да владеат со светот.

„Според мене, утре може да се прекине. Сè што е потребно е Американците да дојдат на маса и да кажат ОК, ајде да одиме со договорите од Минск и тогаш ќе биде готово“, рече Вотерс.

Вотерс истакна дека актуелниот претседател на Украина, Володимир Зеленски, се кандидирал на платформата за придржување до договорите од Минск и ставање крај на граѓанската војна што започна по нелегалниот пуч во Киев во 2014 година, и дека врз основа на тоа гласале 73 отсто од Украинците за него, „за да не мораа да имаат војна“.

Како што пренесува „Спутник“, тој рекол дека, сепак, „во моментот кога бил избран некој му ставил пиштол на глава, претпоставувам дека се предомислил и не направил ништо од тоа“.

На прашањето дали Западот сака конфликтот да заврши, Вотерс одговори – „Не, се разбира дека не“.

„Не, тие немаат интерес да го прекинат. Ќе се борат до последниот Украинец и ако сакаат да заврши, зошто не ставаат крај? Бидејќи тоа е во нивни раце, така било отсекогаш. Тоа е во рацете на НАТО, во рацете на Џо Бајден, а ако не е… кој и да му ги влече конците. Тие не сакаат да заврши затоа што треба да се направи огромно богатство“, рече Вотерс, мислејќи на оружјето во вредност од милијарди долари што САД и земјите од НАТО го испраќаат во Киев.

Роџер Вотерс, отворен активист за човекови права со години, рече дека неговата платформа е дека „сите наши браќа и сестри, ширум светот, заслужуваат еднакви права без разлика на нивната етничка припадност, религија или националност“, како што е наведено во Универзалната декларација за човекови права.

Монтажата во која одредени политичари ги означува како „воени злосторници“, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден, беше претставена на неговата нова концертна турнеја. Вотерс го бранеше тој избор во интервју за CNN минатата недела, кое привлече големо внимание на социјалните мрежи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…