Војната ќе трае и следната година, вели Орбан

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја коментираше актуелната ситуација со војната во Украина.

На собирот на партијата што тој ја предводи, Орбан одржа говор во кој зборуваше за жешки теми кои го засегаат целиот свет, а особено Европа. Фокусот на неговиот говор беше војната во Украина и како што вели, „неуспешните бриселски санкции“.

„Војната меѓу Украина и Русија повеќе не е локална, но санкциите ја претворија во глобална економска војна. Сега на сите им е јасно дека треба да очекуваме долготрајна војна, треба да се подготвиме за фактот дека оваа војна во нашата соседството ќе продолжи оваа и следната година, затоа безбедноста и заштитата на економскиот и националниот суверенитет станаа поважни за Унгарија од кога и да било досега и затоа го создадовме Фондот за национална одбрана. Повлековме војници за да ги заштитиме границите , создадени гранични единици, потребни се повеќе војници и тие мора да се подготват за одбрана на државата“ – нагласи тој.

Според Виктор Орбан, „војната ги загрижува луѓето, но она што директно влијае на семејствата е моментално инфлацијата“.

„Луѓето мислеа дека економските услови ќе се развиваат на предвидлив начин и покрај војната, меѓутоа во Брисел беа прифатени економски и трговски санкции, вклучително и санкции за транспорт на нафта, а потоа и санкции за купување природен гас. Цената на природниот гас се удвои за еден месец, а потоа тројно во вториот месец. Ако се укинат санкциите, цените веднаш ќе се преполоват, а инфлацијата ќе се намали. Без санкции, европската економија ќе ја врати силата и ќе ја избегне претстојната рецесија“ – рече тој.

Според него, кога овие санкции беа воведени на почетокот на летото во Брисел, тоа не беше она што го ветија бирократите на ЕУ.

„Тие ветија дека овие санкции ќе ѝ наштетат на Русија, а не на европскиот народ. Оттогаш стана јасно дека наметнатите санкции и штетат на Европа повеќе отколку на Русија“, рече тој, пренесува „magyarnemzet.hu“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ново видео од тик-токерот Вучиќ, овојпат…

Само еден месец е отворен профилот на…

Австрија најсреќна земја во ЕУ, Бугарија и…

Европската агенција за статистика (Евростат), објави податоци…

Лајчак најави одвоени разговори со преговарачите од…

– Специјалниот пратеник на Европската унија за…

Командант на КФОР: Ситуацијата на Косово и…

Како што рече, КФОР отсекогаш ја докажал…

Арсовски: Ако опозицијата ја бојкотира техничката влада…

„Ако опозцијата ја бојкотира оваа техничка влада,…