Објавено на:

Војна на “две меѓународни”: Џипинг ги повика БРИКС да се борат против едностраните санкции!

t

Говорејќи на самитот на БРИКС, кинескиот претседател Си Џинпинг ги повика земјите да се борат против едностраните санкции, а меѓународната заедница да го напуштат менталитетот на Студената војна.

„Мораме да се залагаме за чесност и правда, да ја промовираме меѓународната заедница да биде навистина мултилатерална. Мораме да го заштитиме меѓународниот поредок, чиешто јадро се ОН и меѓународното право, мораме да го напуштиме менталитетот на Студената војна и конфронтацијата меѓу блоковите“, рече тој. .


Тој ги повика земјите од БРИКС да се спротивстават на едностраните санкции, како и на нивната злоупотреба.

„Затоа, голема семејна заедница со заедничка судбина на човештвото ќе надмине мала група хегемони“, додаде тој.

Дводневниот 14-ти самит на БРИКС со кој претседава Кина започна денеска преку видео-конференција. На самитот присуствуваат лидерите на земјите-членки – рускиот претседател Владимир Путин, индискиот премиер Нарендра Моди, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса. Со самитот претседава кинескиот претседател Си Џинпинг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран и Аргентина се достојни кандидати на…

Одлуката за влез на Аргентина и Иран…

Наместо да воведат санкции, Иран бара членство…

Иран поднесе барање за приклучување кон групата…

Путин на БРИКС: „Бараме излез од кризата…

Владимир Путин во својот говорна 14-тиот самит…

Самит на БРИКС: Кои ги критикуваше едностраните…

Кинескиот претседател Кси Џинпинг во четвртокот ја…

“Другата меѓународна” се шири: Кина и Русија…

Чекор кон зајакнување на моќниот светски блок…