Објавено на:

Во биолаборатории во Украина се експериментирало и со коронавирусот – тврди руското министерство за одбрана

t

Во биолошки лаборатории финансирани од САД во Украина се вршени експерименти со вирусот корона кај лилјаци , изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

Целта на биолошкото истражување во Украина, кое е финансирано од Пентагон, е да се создаде механизам за тајно ширење на смртоносните патогени, посочи тој.


„Посебен интерес предизвикаа деталните информации за спроведувањето на американскиот проект на територијата на Украина за проучување на преносот на патогени на дивите птици кои мигрираат меѓу Украина и Русија и другите соседни земји“, додаде Конашенков.

Според него, документите покажуваат дека американската страна планирала да работи на патогени кај птици, лилјаци и влекачи во Украина во 2022 година, со натамошна транзиција кон проучување на можноста за пренесување на африканска свинска чума и антракс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…