Објавено на:

Во Германија му се суди на Русин, кој планирал убиство на чеченски дисидент

t

Во Германија денеска почна судењето на Русинот обвинет за планирање убиство на чеченски дисидент, јавува АП.

Русинот Валид Д., чие презиме не е објавено поради приватност, наводно планирал да го убие дисидентот кој живеел во егзил во Германија по наредба на роднина на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, јави ДПА.

Русин обвинет за заговор за убиство во Швабмуенхен во близина на Аугсбург одбил да сведочи пред Регионалниот Висок суд во Минхен. Наводно требало да го убие братот на противникот на Кадир, кој исто така живеел во егзил. За убиството на Чеченецот се вели дека набавил полуавтоматско огнено оружје со пригушувач.

Обвинителите рекле дека чеченскиот дисидент и неговиот брат го критикувале Рамзан Кадиров и затоа ги гледале како непријатели. Убиството всушност требало да го изврши друго лице, соопштија обвинителите.

Обвинетиот Русин, наводно, отпатувал во Германија во втората половина на 2020 година за да му помогне на другиот маж да се подготви за убиството, но бил уапсен на 1 јануари 2021 година. Оттогаш тој е во притвор во Германија.

Минатата година, судот во Берлин осуди друг Русин на доживотен затвор за убиство на Чеченци во германската престолнина во 2019 година по наредба на руската влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…