Објавено на:

Во експлозија повредени повеќе од 100 луѓе во хемиска фабрика во Иран

t

Во експлозија во хемиска фабрика во јужен Иран повредени се повеќе од 100 луѓе, главно полесно, јави денеска иранската државна телевизија.

Истекувањето од резервоарот со амонијак предизвика експлозија во понеделникот вечерта, во јужниот град Фирузабад во провинцијата Фарс, кој се наоѓа на околу 770 километри јужно од главниот град Техеран.

Пожарникарите набрзо успеале да го изгаснат пожарот, а според провинцискиот здравствен претставник, од 133 повредени кои биле префрлени во локалните болници, 114 подоцна биле пуштени по лекувањето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба…

Иран има техничка способност да произведе атомска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша…

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека…