(Во живо) Арсовска: И покрај сите опструкции реализирани се повеќе од 50% од проектите од програмата “За Модерно Скопје”

t

Реализирани се преку 50% од проектите предвидени во програмата “За Модерно Скопје”, но зачудува тоа што ретко кој се охрабрува да ги пренесе, истакна во денешната епизода на Тешки муабети, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

– Зачудува тоа што вестите кои ќе ги пласирате во јавноста ретко кој се охрабрува да ги објави.

Никој не објавува, никој не го признава како успех консолидирањето на јавните претпријатија кои имале милионски дотации од Владата, покачени плати, немаме помош од централаната влас, не се гласаат проекти.

Има само ветувани проекти, нема ни проектна докумантација во Градот, ние ги изготвуваме сега.

Повеќе од половина од проектите се веќе реализирани, останатите е неопходно да се изготви проектна документација, ние тоа го правиме оваа измината година, тоа бара време, напори, многу труд, вели Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ…

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот…