(Во живо) Арсовска: Немам дадено дозвола за сечење на дрвја – Спречивме сеча на преку 120 дрвја на “Васко Карангелески”

t

Градоначалничката на Град Скопје, во денешната епизода на “Наше Скопје” истакна дека нема дадено дозвола за сечење на дрвја во Градот.

“Зборуваме за опција која вистина не кажала многу одамна, ама нивното време од аспект на локална власт заврши. Наше е да работиме во нашиот мандат. Не е исклучива надлежост на Градот да се грижи за животната средина, ние немаме ни средства ни човечки ресурси, а имаме Министерство за животна средина. И нема да ни кажат благодарам за тоа што ја работите нашата работа туку еве не исчисти три депонии.

Немам дадено дозвола за сечење на дрвја, на “Васко Карангелески” успеавме да превенираме сеча на повеќе од 100 дрва и тоа стогодишни. Од претходното раководство беше предвидено да се сосечат околу 120 дрва за да се реконструира улицата.

Тоа што го направивме е за најдоброто на Градот. Тој дрворед од стогодишни дрва е зачуван на голема радост и на барање на граѓаните. Од другата страна имаше самоизраснати дрва. Дрвата беа пресадени на друга локација, а едно дрво ќе биде рачно отстрането бидејќи има голем број на кабли таму.

Со Шумарскиот факултет склучивме меморандум за соработка кадешто ќе се ревидираат сите барања за сеча. – објасни Арсовска.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк:https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=1384157105357593&notif_id=1650911435891017&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…

И не им доаѓа паметот: 334 казни…

– Секторот за внатрешни работи Скопје вчера…