(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро 400.000 евра за адвокатски услуги во ЈП “Водовод и канализација”

t

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната епизода на “Тешки муабети” најави дека во следниот период ќе биде објавено детално како во ЈП “Водовод и канализација” тројца адвокати наплатиле скоро 400.000 евра за адвокатски услуги.

– Имаме ситуација каде во ЈП “Водовод и канализација” се наплатени 380.000 евра за тројца адвокати и се бунат од ВМРО-ДПМНЕ зошто Данела Арсовска им го избркала директорот или директорите.

Тоа се 400.000 евра за едно претпријатие за шест месеци за само едно претпријатие, а каде се другите?

Тоа е таму направено салата. “Паркови и зеленило” плата не може да земат луѓето вработенинте, ама адвокатите земале пари. Тие сите се адвокати согласно тоа што сум го истражил се или членови на партиската правна комимсја на ВМРО-ДПМНЕ или се пријатели на лидерот, луѓе кои сме ги гледале на фотографии со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, или е тие лично или луѓе вработени во нивните канцеларии.

Тоа е страшно, а има правна служба. Зошто има правна служба ако треба вака да се плаќаат адвокати? – прашува Митовски.

ЛИНК од емисијата во живо

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопиште денеска без вода

Од Водовод Скопје информираат дека населбата Сопиште…

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

(Видео) Мега проект на Арсовска: Ќе се…

На денешната средба во просториите на ЈП…

Акција на ЈП „Водовод и канализација“: Долговите…

ЈП Водовод и канализација – Скопје информира…

(Видео) Аналогијата е случајна: Во помијата за…

Вистинска драма попладнево се случи на заедничката…