(Во живо) Закон за амнестија е потребен, да бидат ослободени и осудените за 27 април!

t

Факт е дека членот 353 од КЗ, Злоупотреба на службената положба и овластување е злоупотребуван од страна на секоја власт за прогон, вели лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски.

– Што ви е виновен Владимир Тодоровиќ? Една чаша вода се нема напиено од Општина Центар, еден литар гориво нема потрошено, една плата нема земено човекот, што ви згреши? – вели Јакимовски.

На темата Закон за амнестија, Јакимовски смета дека таков закон треба да се донесе и да ги опфаќа и случаите како 27 април.

– Доколку не се донесе Закон за амнестија треба да се започне истрага со колку пратеници е изгласан Талат Џафери, вели Јакимовски.

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски смета дека треба да се објасни содржината за законот, затоа што во јавноста се создава погрешна перцепрција.

– Амнестија се носи за луѓе кои од мака краделе, кебапи, леб, храна и слично, не за мултимилионери. Таканаречената опозиција излегува и вика дека нема да го поддржи законот, два дена потоа вели државата го суди оној за ќебапчиња, а не оној за дрога, ама тоа е популизам, вели Митовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Орбан со закон ќе ги контролира странските…

Унгарската владејачка партија Фидес планира да поднесе…

Албанија ќе амнестира околу 570 осуденици

Албанската влада го донесе Предлог- законот за…

Помилување не може да се поништи, постапувањето…

Ќе понесе ли одговорност за евентуалната штета…

Трајанов: Нов закон за амнестија поврзан со…

Во емисијата Само Вистина на ТВ Канал…