(Во живо) Конфликт на Балканот е неизбежен – Македонското прашање секогаш било централно на полуостровот

t

Изјавите на Русија и Западот се максимални изјави кога се во прашање претстојните преговори, на сите им е јасно дека мора на крај да се дојде до некаков компромис, вели Дарко Тодоровски во денешната епизода на Тешки муабети, коментирајќи ја изјавата на Лавров дека руското барање е НАТО да се врати во границите пред 1992 година, што практично значи излегување на Макеоднија од Алијансата.

Во однос на влијанието на конфликтот врз Балканот и директно врз Македонија Тодоровски смета дека конфликт на Балканот е практично неизбежен.

– Она што е интересно е дека Македонија секогаш имала централна улога на Балканот и македонското прашање е централно на Балканот, ама во последно време актуелен е конфликтот Грција-Турција. Ако избувне тој конфликт тоа ќе го смени целиот Балкан и териториите на Блаканот. Некој мисли дека доколку Ердоган замине ќе се смени политиката на Турција, тоа е илузија, тие си имаат национален интерес и мислам дека е релана изјавата на Ердоган дека една вечер ќе дојдат во Грција и ќе си го земат своето.

Интересна е и играта околу Србија, Западот ја сака Србија во НАТО, а тука е и конфликтот со Косово.

Мислам дека тешко е да се затворат некои прашања на Балканот и сметам дека е неизбежен конфликт на Балканот, нагласи Тодоровски.

Тој на крај додаде дека во Македонија има еден вид на цензура и дека во војна секогаш вистината е некаде на средина, но дека му е драго што постојат медиуми кои ги пренесуваат двете страни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

Гренел: Трамп сакаше економски развиен Балкан, дојде…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…