(Во живо) Милошевски: Го гледаме крајот на една империја која бара причина за своето постоење

t

Во најновата епизода „Тешки Муабети“ на Инфомакс тема е воената криза во Украина и последните провокации и жртви за кои слушаме оттаму. За овие настани Илковски запраша –
„Но зошто сега? Зошто кога човештвото излегува од ваква здравствена криза?“ Сомневајќи се дека само станува збор за продолжување на кризните состојби во светот кои им даваат на политичарите одвзрани раце да управуваат со државите.

На неговот прашање Милошевски одговори дека станува збор за превласт на две империи и украинскиот народ се наоѓа во момент во каков што се има најдено македонскиот во повеќе наврати низ историјата. – „Превласт на две империи. Украина се најде во историски момент каде треба да бира помеѓу две империи. На секоја една империја и потребен непријател. Како Борбата против тероризам и борбата против именките за кои што разговаравме минатата емисија. Мислам дека во моментов го гледаме крајот на една империја која не знае што понатаму освен да продолжи со војна. Да најде непријател, да најде причина за своето постоење.“

Тој вели и дека може да се направи паралела помеѓу распадот на Римската империја и сегашните случувања. Мигарцијата на народите и воените кризи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…