(Во живо) Патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан со прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија 

t

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан.

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул, по примањето на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство единство со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската шизма наложена врз нашата Црква.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…

За влез и излез во Македонија се…

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…

Грција ги порази македонските кошаркарски надежи со…

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години…

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…